Aile Dizimi – Sistem Dizimi Nedir?

Aile Dizimi diğer adıyla Sistem Dizimi, Bert Hellinger Terapisi olarak da bilinmektedir. Aile Dizimi nedir sorusunun yanıtı Hellinger’in uzun yıllar boyunca çalışıp Familien Aufstellung ismi ile 90’larda ailelerin kuşaklarının birbirlerine görünmez bir bağ ile bağlı olduğu temelinde / anlayışında saklıdır.

Hellinger Türkie Enstitüsü’nün ilk mezunlarından Eğitim ve Yönetim Danışmanı Uzman Psikolog Ayla Akbuar, Bert Hellinger’in 2. Dünya Savaşı’nın sonrasında Almanların parçalanışına ve Yahudi topluluklarının yaşamış olduğu ıstıraplarına şahit olduğunu, Güney Afrika yerlilerinin de ilkel terapi biçimlerini görüp tüm bu deneyimlere psikodramayı da ekleyerek “Aile Dizimi” diğer adıyla “Sistem Dizimi” adını vermiş olduğu terapi yöntemini oluşturduğunun önemle altını çizdi. Aile Dizimi – Sistem Dizimi terapisinde insan psikolojisini temel alınarak ve fenomenolojik yaklaşım ile bu sistemde geçmiş zamanda yaşanmış olgular üzerinde çalışılmaktadır.
Aile Dizimi / Sistem Dizimi Terapisti Uzman Psikolog Ayla Akbuar, yaşanan tecrübeleri insanların DNA’sına kazındığını belirtmektedir. Yani “Kollektif Bilinç” kuramının temel alındığını ve bu yönteme göre de insanların tüm düşüncelerinin ve deneyimlerinin kısacası geçmişteki enerjisel düzey kayıtlarının insanların DNA’larına kod olarak işlendiği belirtilmektedir.

aile-dizimi-sistem-dizimi-nedir
Kişilerin bireysel olarak yaşadıkları zorlanmaların kökenlerinin aile sistemindeki karışıklık ve düzensizliklerden ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı aile sistemi üzerinde bir bütün şeklinde çalışmak gerekmektedir. Aile Dizimi terapisinin uygulanması için aile üyelerini temsil edebilecek bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden de 10-15 kişilik bir grup insan ile aile dizimi – sistem dizimi grup çalışması yapılması gereklidir. Aile Dizim Terapisi istenilirse insanları temsil eden nesnelerle bireysel düzeyde de yapılabilir.

Bir sistem demek ortak bir enerji demektir. Örneğin aile ortak bir enerji alanıdır ve kendine has bir sistem özelliğine sahiptir. Bu sistem ise geçmiş ve şimdiki tüm aile bireylerini kapsamaktadır ve etkilemektedir. Aile sistemine ek olarak şirketler de birer ortak enerji alanıdır, eski çalışanları, şuanda çalışanları, kurucuları, müşterileri bu ortak enerji alanına ve sistemine mutlaka dahildir.

Aile Dizimi – Sistem Dizimi terapisinde kollektif bilinçaltında olan birçok enerji düzeyinde tecrübeler, deneyimler ortaya çıkarılmaktadır. Bu terapi sayesinde başka zamanda, mekanda insanların başına gelmiş olan ve hala etkileri deva etmekte olan konular gün yüzüne çıkarken ruhsal anlamda bireyleri yöneten ve yönlendiren vicdani taleplerin ve eğilimlerin nedenleri, sorunların ana kaynağı çözümlenebilmektedir.

Aile Dizimi – Sistem Dizimi hakkında detaylı bilgi almak aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

İsim Soyad (zorunlu)

Email (zorunlu)

Konu Başlığı

Mesajınız

To use CAPTCHA, you need Really Simple CAPTCHA plugin installed.

Ayla Akbuar

Aile - Sistem Dizim Terapisti Uzman Psikolog